VUKOVAR, Učenici osnovnih i srednjih škola u Vukovaru, pripadnici srpske nacionalne manjine, imaju mogućnost birati hoće li nastavu pohađati na hrvatskom jeziku i pismu ili pak odlučiti se za neki od ponuđenih modela.
Kada je riječ o osnovnim školama u većini škola roditelji učenika srpske nacionalne manjine odlučuju se za model A, odnosno za model koji podrazumijeva nastavu na srpskom jeziku i pismu. To podrazumijeva i druge nastavnike ali i različite smjene tako da se vršnjaci i školama niti ne susreću. Svi ti učenici imaju obvezne sate hrvatskog jezika. U dvije škole, OŠ Blago Zadro i OŠ Mitnica, nastava se odvija samo na hrvatskom jeziku i pismu.
„U Osnovnoj školi Blago Zadro nema dvojezične nastave, odnosno nastava se odvija samo na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu. Za potrebe nacionalnih manjina mi smo, kao škola, ponudili mogućnost školovanja po B modelu ali izostaje interes od strane roditelja i učenika, kaže Tihomir Hideg ravnatelj OŠ Blago Zadro.
Dodaje kako zato imaju određen broj učenika srpske nacionalnosti koji pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu. Nuđena im je i mogućnost vjeronauka ali ti roditelji nisu iskoristili niti tu mogućnost. Inače, Osnovna škola Blage Zadre ima oko 250 učenika.
Kada je riječ o srednjim školama u svima njima postoji mogućnost dvojezičnog obrazovanja s tim da njihove razrede čine i učenici iz okolnih naselja. I u njima prevladava model A koji podrazumijeva provođenje nastave na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu uz obvezne sate hrvatskog jezika.
„U Gimnaziji Vukovar, kada je riječ o obrazovanju nacionalnih manjina, prevladava model A s tim da imamo određeni broj učenika srpske nacionalnosti koji nastavu pohađaju na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu. Međutim, dok su nam razredi na hrvatskom jeziku puni iz godine u godinu bilježimo sve manji broj učenika koji se odlučuju za nastavu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu“, kaže ravnateljica Gimnazije Vukovar Giana Marović Zeko.
Prema podacima škole ove godine Gimnaziju Vukovar upisalo je ukupno 14 učenika na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu i to12 učenika u općem smjeru i 2 učenika u jezičnom smjeru. Za narednu školsku godinu neće biti niti jednog učenika u matematičkom smjeru. Primjera radi prošle godine imaju su upisanih ukupno 17 učenika na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, a ranijih godina i više.
„Nastava se odvija bez ikakvih problema. Učenici zajedno odlaze na neke manifestacije, natjecanja, putovanja… Tako ove godine, tijekom kolovoza, na maturalno putovanje zajedno putuju svi učenici“, kaže Marović Zeko.
Na isti način nastava se odvija i u Tehničkoj školi Nikola Tesla koja je po broju upisanih učenika najbrojnija srednja škola u Vukovaru. Prema riječima ravnatelja škole Đorđa Lukića i u Tehničkoj školi Nikola Tesla, kada je riječ o obrazovanju nacionalnih manjina, prevladava model A obrazovanja.
„Djeca idu u odvojene razrede ali u iste smjene u ovisnosti od smjera. Imaju iste programa obrazovanja. Kada je riječ o obrazovanju učenika srpske nacionalnosti jako mali broj udžbenika je preveden na srpski jezik i ćirilično, a za neke predmete uopće niti nema udžbenika. Većinom su to knjige za neka nova zanimanja“, kaže Lukić.
Dodaje kako se nastava odvija normalno te da učenici i ove škole zajedno idu na natjecanja i razna događanja. Rezultat svega toga je da ova škola iz godine u godinu bilježi sve bolje rezultate na natjecanjima, provodi razne projekte, pojavljuje se sa inovacijama… Tehnička škola Nikole Tesle je u prošloj školskoj godini brojala 395 učenika, a ove godine očekuju kako će imati nešto manji broj učenika.
Tekst je potican sredstvima u sklopu projekta Novinarske izvrsnosti Agencije za elektroničke medije.
AUTOR: NIKOLINA BRADARIĆ