“Lažne vijesti koriste i influenceri i medijski manipulatori”
Vazdar kaže da mnogi akteri zarađuju širenjem lažnih vijesti putem sponzoriranih objava.
“Ovo nije nužno vezano za tip plaćenih oglasa koje imamo u Hrvatskoj. Kreatori sadržaja i vlasnici web-stranica ostvaruju prihode od oglašavanja. Veći promet na njihovim stranicama znači više prikaza oglasa i klikova, što direktno povećava prihode. Prikupljanje i prodaja podataka o posjetiteljima također predstavljaju značajan izvor prihoda.
Influenceri i manipulatori na društvenim mrežama koriste lažne vijesti za brzo povećanje broja pratitelja i angažmana na svojim profilima. Veća baza pratitelja čini ih atraktivnijima za sponzore i oglašivače, što može dovesti do unosnih poslovnih prilika i plaćenih objava. Cyber-kriminalci koriste lažne vijesti kao mamac za phishing napade i širenje malwarea, ostvarujući zaradu kroz krađu podataka i financijske prevare”, kaže.
Ciljevi su brojni, a uglavnom se iza njih krije profit
Kao što smo ranije spomenuli, ovakve objave su često bizarne i očigledno lažne, no svejedno ljudi u njih povjeruju. Policija posebice ima problema sa starijim osobama koje internetski prevaranti često znaju nasamariti i opljačkati.
Kada je riječ o ovakvim sponzoriranim lažnim objavama na Facebooku, Vazdar ističe kako je financijska dobit često glavni motiv jer povećan promet na web-stranicama rezultira većim prihodima od oglašavanja. Kazao nam je i da prikupljanje podataka o korisnicima i njihova prodaja također predstavljaju značajan izvor prihoda.
Nakon novca glavni cilj je manipulacija
Na koncu naglašava kako pored ekonomskih motiva ove objave imaju svrhu manipulacije javnim mnijenjem.
“Iako se lažne vijesti o poznatim osobama mogu činiti bezopasnima, one često služe za odvraćanje pažnje javnosti od važnih političkih i društvenih pitanja. Stvaranjem atmosfere nesigurnosti i nepovjerenja ove vijesti mogu oslabiti povjerenje u medije i institucije, što dugoročno destabilizira društvo”, kaže.
“Ovo je jedan oblik internetskog ratovanja”
Vazdar kaže kako ovakvo širenje lažnih vijesti predstavlja oblik internetskog ratovanja, posebno u kontekstu hibridnog ratovanja. “Cilj ovih kampanja je destabilizacija ciljanih zemalja, slabljenje njihovih političkih i društvenih struktura te stvaranje povoljnog okruženja za ostvarenje strateških ciljeva stranih aktera.
U Hrvatskoj ovo može uključivati poticanje političkih sukoba, etničkih napetosti i nepovjerenja u demokratske procese. Internetsko ratovanje kroz dezinformacije koristi se za dugoročno slabljenje protivnika bez potrebe za direktnom vojnom intervencijom.
Moguće je da je sadašnji val plaćenih oglasa samo uvod u neku širu kampanju nakon što se izazove dovoljno konfuzije među građanima postojećim plaćenim oglasima”, kaže.
Zašto Meta dozvoljava ovakve objave?
Pitanje je može li se ovome uopće stati na kraj te posjeduje li Meta ikakav sustav provjere koji bi spriječio objavu takvih laži. Vazdar kaže da je zaustavljanje širenja lažnih vijesti izuzetno teško zbog sofisticiranih taktika koje koriste akteri iza ovih kampanja, ali i da postoje interesi u njihovom objavljivanju jer ovakve vijesti podižu posjećenost. No, ni to nisu jedini razlozi.
“Meta (Facebook) ima propisane politike i alate za borbu protiv dezinformacija, uključujući algoritme za detekciju lažnih vijesti i suradnju s fact-checking organizacijama. Međutim, obujam sadržaja i brzina širenja lažnih vijesti često nadmašuju kapacitete ovih sustava.
Osim tehničkih izazova, postoji i problem sukoba interesa. Viralni sadržaj, uključujući lažne vijesti, povećava angažman korisnika i prihode od oglašavanja, što može utjecati na strogu provedbu politika protiv dezinformacija. Također, politički pritisci i varijacije u regulatornim okvirima dodatno kompliciraju situaciju.
Unatoč naporima Mete, potrebno je unaprijediti tehnologije za detekciju, povećati transparentnost i odgovornost platformi te poboljšati međunarodnu suradnju i regulaciju kako bi se učinkovito borili protiv širenja lažnih vijesti u geopolitičkom kontekstu. Ovo je prije svega u odgovornosti regulatora da nametne stroža pravila igre”, kazao je Indexu Tomislav Vazdar.
Matea Čelebija/Đ.K.
Fejsom se šire lažne vijesti o smrti Mate Rimca i Baby Lasagne. Evo što je u pozadini – Index.hr