Posljednjih dana Facebookom se širi nova vrsta prevare utemeljena na lažnim vijestima o smrti poznatih osoba kao što su Mate Rimac i Baby Lasagna. Riječ je o sponzoriranim objavama, odnosno oglasima koji se prikazuju korisnicima Facebooka.
Da se radi o lažnim vijestima te da se iza njih krije ili nekakva prevara ili puka želja da se unese strah među ljude te njima manipulira, očito je iz načina na koje je većina takvih objava prezentirana. One tako sadrže gramatičke pogreške, a fotografije su očigledan i uz to jako loš fotošop, piše Index.hr.
Unatoč tomu, uvijek će se naći netko tko će u te “vijesti” povjerovati. Samo ovaj tjedan na Facebooku je osvanulo nekoliko takvih objava i uglavnom su bile vezane za poznate osobe iz Hrvatske, pri čemu se sugerira da su smrtno stradale.
Ovakve objave često znaju djelovati bizarno, pa i sablasno, a mogu i uznemiriti korisnike društvenih mreža pa se mnogi pitaju tko i kakve koristi ima od ovakvih objava, je li ih uopće moguće suzbiti te kako to da Meta, kompanija u vlasništvu Facebooka, dozvoljava njihovo objavljivanje i to u obliku sponzoriranog sadržaja.
Lažnih vijesti na društvenim mrežama je jako puno
Politika je društvenih mreža, ne samo Facebooka već i svih ostalih, da svatko može objavljivati gotovo sve što želi. Postoji dio politike sigurnosti koji suspendira određene sadržaje koje se smatra neprihvatljivima i uznemirujućima, ali velik dio lažnih vijesti koje se plasira na društvene mreža prolazi bez brisanja.
>> Šire se lažne vijesti o Vladimiru Kočišu Zecu
Nedavno objavljeni rezultati istraživanja o društvenim mrežama na stranici WiFI Talents pokazao je da se 64 posto ljudi koji koriste društvene mreže susrelo s lažnim vijestima na internetu, da ih 53 posto to smatra ozbiljnim problemom te da gotovo 45 posto smatra da bi na agresivnije načine trebalo regulirati lažne vijesti na društvenim mrežama.
Sponzorirane objave s lažnim informacijama
Objave s lažnim vijestima koje se šire posljednjih dana su naročito bizarno. Tako se, između ostalog, širi fotografija Mate Rimca, a uz nju je slika svijeća i naslovom “Danas se opraštamo od Mate Rimca”, dok u statusu uz objavu stoji: “Zafrkancija Mate Rimca uživo dovela je do tragedije.”
Slična objava osvanula je za trenutno najpopularnijeg hrvatskog glazbenika, Baby Lasagnu, kojeg su također proglasili mrtvim, a u objavi je pisalo da je “nastup na televiziji uživo doveo do tragedije”.
>> Širi se lažna vijest o Baby Lasagni
Stručnjak: Ovakve objave imaju nekoliko svrha
Tomislav Vazdar je stručnjak za sigurnost informacijskih sustava s kojim smo razgovaralio ovom problemu. Između ostalog, zanimalo nas je koja je uopće svrha sponzoriranih objava na Facebooku koje šire lažne vijesti.
“Sponzorirane objave imaju nekoliko ključnih svrha. Primarno, cilj im je privući pažnju korisnika i stvoriti s njima interakciju. Šokantni naslovi privlače velik broj klikova, komentara i dijeljenja, čime se povećava vidljivost tih objava zahvaljujući algoritmima društvenih mreža.
Ekonomski dobitak također igra značajnu ulogu. Kreatori lažnih vijesti koriste ove objave za privlačenje prometa na svoje web stranice, što povećava prihode od oglašavanja. Model “pay-per-click” znači da svaki dodatni posjet stranici donosi zaradu.
Prikupljanje podataka o korisnicima koji kliknu na te objave predstavlja dodatni izvor prihoda jer se ti podaci mogu prodavati marketinškim agencijama ili koristiti za ciljani marketing”, kazao nam je.
“I strane vlade šire dezinformacije”
Vazdar kaže kako koristi od širenja lažnih vijesti ostvaruju različiti akteri. Objašnjava da primjerice kreatori sadržaja i vlasnici web-stranica ostvaruju financijsku korist kroz povećanje prometa i prihoda od oglašavanja. Kaže i kako također prikupljaju podatke o korisnicima koje mogu prodavati marketinškim agencijama ili koristiti za ciljani marketing.
Objasnio nam je da politički akteri i interesne skupine koriste lažne vijesti za manipulaciju javnim mnijenjem, diskreditiranje protivnika i promicanje vlastitih ciljeva. Ističe i kako lažne vijesti o poznatim osobama mogu oslabiti povjerenje javnosti u te osobe, smanjiti njihov utjecaj i diskreditirati njihove stavove ili djelovanja.
“U geopolitičkom kontekstu strane vlade koriste dezinformacije kao dio strategije hibridnog ratovanja kako bi destabilizirale društva i oslabile političke protivnike”, kazao je Vazdar za Index.hr.
(nastavlja se)
Matea Čelebija/Đ.K.