DP podnio zahtjev za uklanjanje spomenika sa spornim napisima

Foto: Ivan Matić

VUKOVAR, Čelnici Domovinskog pokreta, predvođeni predsjednikom stranke Ivanom Penavom, predali su u Vukovarsko – srijemsku županiju prijavu za uklanjanje spomenika Vukašinu Šoškočaninu kao i drugih neprimjerenih spomenika prema novom Zakonu o grobljima.

“Domovinski pokret danas u Vukovarsko-srijemskoj županiji predaje službenu prijavu za uklanjanje mauzoleja Vukašinu Šoškočaninu i drugih neprimjerenih spomenika koji slave srpsku agresiju na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu na području naše županije koja je dužna postupiti u roku od 8 dana. Domovinski pokret je ušao u Vladu ušao kako bi unio određene korekcije koje hrvatski narod dugo čeka, a uklanjanje spomenika koji slave agresiju i agresora upravo jedna je od takvih”, rekao je Penava.

Dodao je kako se ova priča ne tiče niti vjere niti pisma nego isključivo zaštite ustavnih vrijednosti prema kojima je zabranjeno povećanje agresije na Hrvatsku.

“Nedopustivo je s mjesta posljednjih počivališta slati poruke koje veličaju ono protiv čega smo se borili“, rekao je Penava dodajući kako se ovim potezom jasno vidi odlučnost i snaga Domovinskog pokreta da mijenja stvari u Republici Hrvatskoj.

Saborski zastupnik Tomislav Josić poručio je kako je današnji dan jedan iz razloga zašto se bavi politikom i zašto je Domovinski pokret postao dijelom vladajuće koalicije.

“Tim spomenicima nikad nije bilo mjesto na hrvatskoj zemlji, oni slave rat protiv našeg naroda i rušenje svega što nam je sveto. Vrijeđaju našu žrtvu, kaljaju uspomenu na naše poginule suborce i žele omalovažiti našu izbor. Moji suborci i građani već trideset godina pitaju se zašto se toliko dugo čekalo s uklanjanjem, a mi smo napokon učinili taj korak i stali tom na kraj. Podnosimo prijave za spomenike u našoj županiji, a za nekoliko dana podnijet ćemo iste takve zahtjeve iu Sisačko-moslavačkoj i Šibensko-kninskoj županiji. Pozivam sve koji imaju saznanja o ovakvim spomenicima da to prijave u svojim županijama”, rekao je Josić.

Dodao je kako se upravni spor pokreće sedam dana nakon predaje prijave kao i da se rješenje treba donijeti 30 dana od pokretanja postupka.

“Nakon trideset godina ispravljamo nepravde. Nadam se da iduće godine 2. svibnja u Borovu selu policija više neće imati što čuvati”, rekao je Josić.

Kako je rekao u Vukovarsko – srijemskoj županiji je 10 spornih spomenika, dok ih na području cijele Hrvatske ima 15-ak. Saborski zastupnik Predrag Mišić istaknuo je kako su o ovom zakonu mnogi političari govorili su tri desetljeća, a samo je Domovinski pokret imao dovoljno snage i želje ga zaista i provesti.

“Mnogi su nas prozvali da smo izdali svoje birače, a mi smo dokazali da nismo i da ćemo napraviti sve što smo obećali. Ovdje se ne radi o spomenicima na ćiriličnom pismu nego o spomenicima koji vrijeđaju dostojanstvo i pijetet žrtava Domovinskog rata i većinskog hrvatskog naroda. Ovo je veliki korak“, rekao je Mišić.