Može li se kroz online igricu naučiti kako funkcioniraju lažne vijesti? I može li se igranjem stvoriti mentalni imunitet na dezinformacije? Kreatori igrice Bad News smatraju da može.
Bad News je besplatna online igrica koja igračima zorno predočava kako se društveni mediji koriste za širenje lažnih vijesti tako da im omogućava da postanu – tajkuni lažnih vijesti.
Ova je igrica jednostavna, pametna i zapravo vrlo zabavna, zahvaljujući hrabrom odabiru stavljanja igrača u ulogu negativca, odnosno osobe koja širi dezinformacije na društvenim mrežama.
Učeći strategije kojima se služe ljudi kod aktivnog i namjernog širenja dezinformacije, igrači Bad Newsa uče kako bolje razumjeti njihovu mehaniku. Iskustvo igrice je pomalo linearno, ali je i dovoljno kratko da se ne ponavlja.
Kroz jasne i zanimljive scenarije, te učinkovita objašnjenja i povratne informacije igračima se kroz ovu igricu predstavlja šest aspekata dezinformacija. Cilj igrice je da igrač izgradi vlastito carstvo lažnih vijesti i stekne što više sljedbenika, no istovremeno i zadrži određenu razinu vjerodostojnosti.
Igru je producirala nizozemska medijska organizacija DROG u suradnji sa znanstvenicima sa Sveučilišta Cambridge Jonom Roozenbeekom i Sanderom van der Lindenom, koji su igru opisali kao “cjepivo protiv lažnih vijesti”.
Svrha igrice je izgraditi imunitet javnosti na dezinformacije, na način da igračima omogućava preuzimanje uloge proizvođača lažnih vijesti. Igra se donekle temelji na psihološkom konceptu poznatom kao ‘teorija cijepljenja’, prema kojem prethodna izloženost i poznavanje uobičajenih taktika lažnih vijesti ljudima pomaže stvoriti otpor ili mentalni imunitet protiv dezinformacija.
U igrici igrači preuzimaju ulogu širitelja dezinformacija i donose niz odluka o tome koje informacije podijeliti na društvenim mrežama i na koji način. Pri tome im je cilj proširiti dezinformaciju i povećati broj pratitelja, no bez žrtvovanja previše vjerodostojnosti.
Svaka točka na kojoj igrač treba donijeti odluku ukratko je objašnjena i pruža igraču informacije o tome zašto i kako neka određena odluka dovodi do širenja dezinformacija, te kako se informacijama manipulira i što karakterizira dezinformacije.
Igrica je fokusirana na šest glavnih točaka odlučivanja, pokrivajući na taj način ključne aspekte ili kvalitete dezinformacija.
Na primjer, jedan od predstavljenih aspekata je “lažno predstavljanje”, i u tom dijelu igrači moraju krivotvoriti svoj identitet kako bi naveli ljude da kliknu na njihove objave. Ovisno o njihovim izborima, igrači pridobivaju sljedbenike i dobivaju ili gube kredibilitet, a te pokazatelje prate mjerači na lijevoj strani ekrana.
Igrajući Bad News igrači dobivaju nagrade, odnosno “bedževe”, za svaku ‘svladanu’ tehniku koja se uobičajeno koristi u proizvodnji lažnih vijesti, poput polarizacije, teorija zavjere, diskreditacije, trolanja i izazivanje emocija.
Igra je besplatno dostupna za nekomercijalnu upotrebu na 27 svjetskih jezika. Nažalost, hrvatskog jezika nema među njima, no tu su bosanski i srpski, a igrici se može pristupiti OVDJE.
Gordana Ilić Ostojić


