AMBER Alert

Foto: Pixabay

AMBER Alert je sustav kojim se odašilje hitno upozorenje o otmici djeteta i od javnosti traži pomoć u njegovom pronalaženju. Ova obavijest također definira i postupke koje lokalna policija može brzo poduzeti kako bi pomogla pronaći dijete, te načine kako potrazi mogu pridonijeti mediji.

Tragična smrt koja je dovela do promjena

Sustav uzbunjivanja AMBER začet je u Sjedinjenim Američkim državama 1996. godine kada su se medijske kuće u Teksasu udružile s lokalnom policijom kako bi razvile sustav ranog upozoravanja koji bi pomogao u pronalaženju otete djece. AMBER je kratica za America’s Missing: Broadcast Emergency Response. Sustav je osmišljen i stavljen u funkciju nedugo nakon tragične otmice 9-godišnje Amber Hagerman koja je nestala dok je vozila bicikl u Arlingtonu u Teksasu. Djevojčica je pronađena nekoliko dana kasnije, brutalno ubijena. Ubrzo potom ova je ideja prihvaćena diljem zemlje, pa su i druge savezne države i zajednice ubrzo su uspostavile vlastite AMBER sustave.

U Sjedinjenim Američkim Državama ova se upozorenja distribuiraju na komercijalnim i javnim radijskim postajama, internetskom i satelitskom radiju, televizijskim postajama, te tekstualnim porukama i kabelskom televizijom putem nacionalnog Sustava hitnih upozorenja koji se prethodno koristio prvenstveno za meteorološka upozorenja, te civilne ili nacionalne hitne slučajeve. AMBER Alert do javnosti stiže i putem e-pošte, elektroničkih prometnih znakova, komercijalnih elektroničkih reklamnih panoa ili putem SMS poruka. Posljednjih nekoliko godina AMBER Alert obavijesti distribuiraju se u korisnicima društvenih mreža poput Facebooka, Instagrama i TikToka.

Danas se sustav AMBER Alert osim u svih 50 američkih saveznih država, koristi i 31 zemlji diljem svijeta. Prema podacima američkog Nacionalnog centra za nestalu i zlostavljanu djecu, do 6. prosinca ove godine ukupno 1221 dijete uspješno je pronađeno s pomoću obavijesti sustava AMBER Alert, a najmanje 195 djece spašeno je iz opasnih situacija zahvaljujući tim hitnim dojavama.

Europski AMBER Alert

U Europi je 2013. godine osnovana Zaklada AMBER Alert Europe, kao odgovor na slučajeve nestale djece koji prelaze zemljopisne granice, a s ciljem bolje prekogranične koordinacije i suradnje u potrazi za nestalom djecom.

AMBER Alert Europe zaklada je koja nastoji poboljšati zaštitu nestale djece, ali i prevenirati nestanke osnažujući djecu i podižući svijest o problemu nestale djece i njegovim uzrocima.

Zaklada povezuje stručnjake iz 44 vladine organizacije – prvenstveno ministarstava unutarnjih poslova i policijskih snaga – kao i nevladine organizacije iz 27 zemalja. Od svog osnivanja AMBER Alert Europe okuplja mrežu stručnjaka različitih profila koji svoje znanje i iskustvo stavljaju na raspolaganje kako bi poboljšali postojeće prakse i postupke za brz i siguran pronalazak nestale djece, ali i zaštitu djece od nestanka ili otmica. Hrvatski partner u toj mreži stručnjaka je Centar za nestalu i zlostavljanu djecu.

AMBER Alert Europe i Policijska ekspertna mreža za nestale osobe (Police Expert Network on Missing Persons – PEN-MP) izradili su Zajednički europski pristup problemu nestale djece i nestalih osoba, europsku strategiju kojoj je svrha kroz četiri stupa pomoći u sprječavanju nestanka djece, ali i osigurati odgovarajuće djelovanje u slučaju nestanka djeteta. Strategija obuhvaća sljedeće aktivnosti:

Trijaža rizika po nestalo dijete

Neposredna identifikacija rizika za nestalo dijete može mu spasiti život. Kada se prijavi nestanak djeteta, policija treba pravodobno provesti procjenu rizika po život ili dobrobit nestalog djeteta. Ta je procjena rizika ključna za određivanje sljedećih koraka koje je potrebno poduzeti za uspješan pronalazak djeteta. Nedovoljna i nedostatna reakcija policije može rezultirati ozbiljnim posljedicama po dijete ili njegovom smrću. S druge strane, pretjerana reakcija znači rasipanje vrijednih resursa, ali i potencijalno neopravdano zadiranje u privatnost djeteta.

Unaprjeđenje prekogranične suradnje policijskih snaga kod nestanka djeteta

Schengenski je prostor ukinuo državne granice i stvorio zonu bez ograničenja za kretanje ljudi. Nažalost, to također znači da se nestalo dijete može vrlo lako prevesti preko granice, u susjednu zemlju.

Kako istrage ne bi bile zaustavljene na granici – čime se gubi vrijeme koje je od iznimne važnosti u potrazi za djetetom – nacionalne policije moraju imati mogućnost brze međusobne komunikacije i suradnje s kolegama u drugim zemljama. Godine 2016. na tim je temeljima osnovana PEN-MP – europska policijska mreža u koju su povezani policijski stručnjaci iz više od 34 zemlje iz i izvan EU, putem koje se razmjenjuju ekspertize istraga o nestalim osobama. Policijska ekspertna mreža za nestale osobe u rujnu 2019. godine je formalno postala pridružena članica Radne skupine za provedbu zakona Vijeća Europske unije.

Povezivanje javnosti i policije u potrazi za nestalim dijetom

U slučajevima nestale djece, policija se često obraća javnosti za pomoć. Europska komisija je 2008. godine prepoznala važnost problema nestale djece, te postavila cilj za sve države članice prema kojem trebaju uspostaviti interoperabilne sustave upozorenja kod nestanka djeteta koji će policiji omogućiti obavještavanje javnosti, ali i pomoći u koordiniranju potrage za djetetom van nacionalnih granica. Ta interoperabilnost, međutim, još uvijek nije postignuta – trenutačno samo 20 država članica EU ima sustav upozorenja za nestalu djecu. Republika Hrvatska je svoj sustav uvela 2022. godine.

S obzirom na to da više od 37 % Europljana živi u blizini nacionalnih granica, nužno je uspostaviti protokole za uključivanje građana u slučajevima nestale djece izvan granica njihove matične države.

Prevencija nestanaka djece kroz zajednički napor svih dionika

Sprječavanje nestanka djece sastoji se od dva ključna elementa.

Prvi je edukacija i podizanje svijesti ključnih dionika kako bi se smanjio broj nestale djece.

Drugi je utvrđivanje razloga zbog kojeg djeca nestaju, kako bi se spriječili ponovljeni nestanci. Provoditelji zakona svjesni su da je nestanak djeteta često snažan pokazatelj temeljnih problema poput zlostavljanja, seksualnog iskorištavanja, rodnih pitanja ili trgovine ljudima. Ako se dijete pronađe, pa vrati u okolinu iz koje je nestalo, a ta pitanja ostaju neprepoznata i neriješena, dijete često ponovo nestane. Kako bi se spriječila ponovna viktimizacija djeteta, imperativ je identificirati razinu rizika po dijete, kao i porijeklo tog rizika. Takav pristup vodi ka smanjenju broja nestanaka djece i ponavljajućim nestancima, ali pomaže i policiji da identificira i pozabavi se svim kriminalnim aktivnostima povezanima sa nestankom djeteta.

Stalni napori

AMBER Alert Europe ulaže stalne napore s ciljem smanjivanja broja nestale djece u Europi. Kako bi spasili živote ugrožene nestale djece u Europi, zaklada je Europskoj komisiji predložila pet ključnih točaka: veću i jaču AMBER Alert mrežu, više fleksibilnosti u izdavanju AMBER upozorenja, bolju prekograničnu razmjenu informacija i suradnju u provedbi zakona, te poboljšanje identifikacije i zaštite djece na granicama.

Tijekom 2023. godine nadležna tijela za provođenje zakona u Europi odaslala su 35 nacionalnih AMBER upozorenja. U 87 posto slučajeva djeca su pronađena i vraćena na sigurno. Do listopada ove godine izdano je 20 AMBER upozorenja za 20 djece, a 80 posto ih je pronađeno.

Svake godine u EU nestane 100.000 djece. Pripremom i pokretanjem preventivnih aktivnosti i podizanjem svijesti o problemu nestale djece, obučavanjem stručnjaka, poboljšanjem suradnje među partnerima i dionicima na nacionalnoj i međunarodnoj razini te provođenjem istraživanja i studija, AMBER Alert Europe teži postizanju svog osnovnog cilja – #ZeroMissingKids u Europi.

Gordana Ilić Ostojić