VUKOVAR, Danas je u Vukovaru održana još jedna sjednica Gradskog vijeća Vukovara kojoj je, kao i inače, prethodio Aktualni sat gradonačelnika:
Vijećnik Nemanja Savanović (HS) upitao je koliko je sredstava utrošeno u izgradnju ekonomske škole te koliko je vraćeno Europskoj uniji zbog neispunjavanja obveza u roku.
Gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava odgovorio je kako je 20% projekta realizirano, no zbog stečaja izvođača radova došlo je do problema u poštivanju rokova. Također, gradonačelnik je istaknuo kako su sredstva za nastavak izgradnje ekonomske škole i gradske sportske dvorane osigurana zahvaljujući dobroj suradnji i participiranju DP-a u vlasti. „Zajedno s partnerima i s Vladom RH dobili smo odobrenje i duplo uvećana sredstva u FORGV-u za ovu namjenu“, rekao je gradonačelnik.
Vijećnika Roberta Rapana (HS) zanima je li Grad Vukovar napravio analizu stambenih objekata koji ulaze u plaćanje Poreza na nekretnine. Penava je rekao kako se Grad Vukovar oslanja na podatke Porezne uprave te kako Grad Vukovar do sada nije oporezivao kuće za odmor, niti to planira u budućnosti. Također, dodao je, kako takvih objekata u Vukovaru nema puno.
Vijećnica Ana Njavro (HS) rekla je kako je na prošloj sjednici Gradskog vijeća Grada Vukovara donesen proračun za 2025. godinu te je zanima zašto je onda ukinut Upravni odjel za društvene djelatnosti? Penava je odgovorio kako je to jedna točka dnevnoga reda današnje sjednice o kojoj će se raspravljati kada za to dođe vrijeme, a cilj je racionalizacija poslovanja Grada Vukovara.
Vijećnica Jasmina Jukić (HS) upitala je zašto Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara ove godine nije raspisao Javni poziv za gospodarstvenike. Penava je pojasnio kako je prošle godine u ovo vrijeme bio raspisan natječaj u kojemu je uvjet da se izvješća o utrošku sredstava podnose za 12 mjeseci. Poduzetnici će stoga tek sada podnositi izvješća te se upravo stoga novi natječaj očekuje vrlo rano u 2025. godini kada će se veći broj gospodarstvenika moći prijaviti nja javni poziv te povući financijska sredstva.
U ime Kluba vijećnika Hrvatskih suverenista Jukić je upitala što će biti s ljudima koji su zaposlenici Komunalca d.o.o. i naplaćuju parking, a od nove godine naplata parkirališta spada pod djelokrug Grada Vukovara. Pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i graditeljstvo Dražen Čulig rekao je kako će naplata parkirališta prijeći u Službu -Vlastiti pogon Grada Vukovara koji će upravljati parkiralištima na području grada, a svi djelatnici će sukladno odlukama i rješenjima biti raspoređeni na radna mjesta u Grad Vukovar te će nastaviti obavljati poslove koje su radili i do sada u tvrtki Komunalac d.o.o.
Vijećnik Nikola Mažar (HDZ) rekao je kako je ključni problem grada Vukovara stambena politika rekavši da je prošloga tjedna potpredsjednik Vlade RH i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačič bio u Vukovaru te je u planu izgradnja dvije nove zgrade u Ulici Ive Tijardovića sa 40-ak stanova, obnova preko 240 stanova za obitelji koje trebaju stambeno zbrinjavanje, a bilo je razgovora i o obnovi Bata Vila te je upitao kakva je odluka donesena te hoće li se navedena pitanja riješiti. Penava je rekao kako je susret bio izrazito konkretan, a potpisani su vrlo važni ugovori i sporazumi. Nakon 3 izgrađene zgrade, konačno će se krenuti u izgradnju 2 nove zgrade u Tijardovićevoj ulici , a osigurana su i sredstva za projektiranje potpornih zidova, odnosno klizišta u Vukovaru za što je osigurano 600.000 eura. Izuzetno je važno da će se u Borovu naselju 30-ak ruševina počistiti, a kako je riječ o zaštićenom kulturnom dobru, realizirati će se izgradnja replika Batinih Vila.
Potpredsjednik Gradskog vijeća Krešimir Raguž (HDZ) u ime roditelja djece koja pohađaju OŠ Nikole Andrića upitao je je li moguće da se Vukina ulica napravi jednosmjernom jer je relativno uska. Drugo pitanje je bilo kada se planira dovršiti parking na Lijevoj Bari. Pročelnik Čulig rekao je kako se izmjena regulacije prometa radi na temelju prometnog elaborata, ili inicijativom sugrađana koju će Grad Vukovar razmotriti te predložiti Gradskom vijeću Grada Vukovara na izglasavanje te je izrazio nadu kako će parkiralište na Lijevoj Bari najkasnije biti završeno do sredine siječnja, ako ne i do kraja ove godine.
Vijećnik Stjepan Mađarević (HDZ) rekao je kako se pod vodstvom Ministarstva hrvatskih branitelja provode istražne radnje i ekshumacije nestalih osoba iz Domovinskog rata na brojnim lokacijama, a jedna je Odlagalište otpada Petrovačka dola, stoga ga zanima gdje se odlaže sada otpad te kako se može sankcionirati nepropisno odlaganje otpada. Penava je rekao kako se na Petrovačkoj doli odvijaju opsežni radovi, koji iziskuju ogromna sredstva, opremu i ljudstvo kako bi se pronašli svi čiji su ostaci na navedenoj lokaciji. „Hvalevrijedan je trud koji se ulaže u pronalazak nestalih i bez obzira što to remeti poslovanje tvrtke Komunalac i redovno odlaganje otpada stanovnicima Vukovara ali i ostalih jedinica lokalne samouprave, ovo je vrlo važna tematika koja iziskuje svo moguće strpljenje. Još uvijek ne znamo koliko će iskopi trajati, jer se radovi još proširuju, no dajemo punu podršku radu i iznalazimo najadekvatnija rješenja za privremeno odlaganje otpada dok istražne radnje i iskapanja ne budu do kraja izvršena“, rekao je gradonačelnik te odgovorio kako se rješavanje divljih deponija može osim represivnim mjerama riješiti i edukativnim programima usmjerenim ka građanima što je Grad Vukovar u suradnji s tvrtkom Komunalac već provodio.
Vijećnik Stjepan Mađarac (HDZ) rekao je kako postajemo sve poželjnija turistička destinacija te smatra kako je neophodno da uslijed velikog broja turista Vukovar u blizini centra ima izgrađen javni sanitarni čvor te je upitao ima li interesa za izgradnju. Penava je rekao ako postoje upiti i drugih građana o navedenome te je Grad Vukovar razmišljao u istom smjeru da se realizira moderno rješenje automatiziranog sustava ulaska i naplate javnog toaleta koji će biti funkcionalan.
Vijećnica Majda Jakša (HDZ) osvrnula se na aktivna klizišta te upitala zna li se za iznos koji je izdvojen i kad se kreće u sanaciju. Penava je rekao kako je rješavanje navedene problematike plod obnašanja dužnosti na razini Vlade RH te je puno lakše povući sredstva za Vukovar iz ovog položaja koji je sada, iako Vukovar nikada nije bio sprječavan u razvoju. Pročelnik Čulig dodao je kako je potpisan sporazum za prvu fazu koja se odnosi na izradu projektne dokumentacije sanacije klizišta čime je odobreno 600.000 eura. Kazao je i kako će se započet s postupkom nabave projektne dokumentacije koja se odnosi na ulice Stanka Vraza, Augusta Šenoe, Europske unije, gdje se pojavljuju česti odroni, no to je samo početak te očekujemo i nastavak sanacije klizišta na drugim lokacijama u gradu.
Vijećnik Dejan Drakulić (SDSS) upitao je za radove koji se izvode na Dudiku. Penava je rekao kako Grad Vukovar izravno nije bio uključen u navedeno, no obzirom da se na spomenutoj lokaciji nalazi spomenik koji predstavlja zaštićeno kulturno dobro, napravio se kompromis između uvažavanja žrtve kako bi se navedena lokacije prilično uredila, ali i uvažavajući potrebe HNK Mitnica. Sukladno prostornim planovima omogućit će se prostor za izgradnju pomoćnog nogometnog igrališta te će se urediti pristup spomen-obilježju kako bi objema stranama bila ispunjena očekivanja.
Vijećnik Srđan Milaković (DSS) upitao je koji su deficitarni kadrovi, a koji mogu unaprijediti prostor u kojem žive te su ostvarili pravo na kadrovsko stambeno zbrinjavanje. Penava rekao je kako su se ove godine među njima našli pripadnici Hrvatske vojske, policije, javne vatrogasne postrojbe Vukovar kao i doktori medicine, pedagozi i odgojitelji te ostala medicinska zanimanja.