U ovo doba godine jesenskim bojama prošaranoj podravskoj nizini, između Bilogore i Drave smjestio se grad Đurđevac koji je bio domaćin ovogodišnjeg, jubilarnog 10. Festivala reportaže i reportera “Fra Ma Fu” koji nosi ime po Virovitičanu Franji Martinu Fuisu, novinaru iz prve polovine 20. stoljeća, ali i fotografu, pjesniku i velikom putniku i lutalici, osebujnog životnog stila i nadasve sjajnom reporteru.
Organizatori festivala bili su Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje i Hrvatsko novinarsko društvo uz podršku brojnih podupiratelja među kojima Grada Đurđevca i tamošnje Turističke zajednice čiji je direktor Mario Fuček učinio sve kako bi se sudionici festivala, četrdesetak novinara i novinarki iz Hrvatske, BiH, Srbije i drugih zemalja osjećali što ugodnije u Đurđevcu te osim sudjelovanja u festivalskom programu, i ponešto i vidjeli od onoga što Đurđevac i taj dio Podravine nude u turističkom smislu.
A čuvena legenda o Picoku je neizostavna jer bez nje Đurđevac ne bi bio ono što je danas. Cijela priča veže se uz 1552. godinu kada je pod zidine grada Đurđevca došao osmanski Ulama-beg, koji ga ni nakon dugih opsada ne uspijeva osvojiti. Od tada u narodu živi legenda o lukavstvu starice i njenom prijedlogu braniteljima da posljednjeg pjetlića – picoka ispale topom u turski tabor i otjeraju ga prividom izobilja. Ponos zbog uspjele prijevare, kao i nadimka Picoki, Đurđevčani i danas nose.
A s ponosom su prihvatili i 10. Fra Ma Fu festival reportaže, specifične novinske forme za koju osnivač Fra Ma Fu festivala i njegov direktor, virovitički novinar Goran Gazdek voli reći kako je kraljica novinskog izražaja. “Stvarati reportažu za novinara je predivno iskustvo jer je riječ o procesu koji donosi uzbuđenje od pripreme teme u redakciji do odlaska na teren bez kojega reportaže nema, pa do sastavljanja i pisanja teksta, odabira fotografija ili videa. Kod reportaže se najviše pokazuje koliko je novinar talentiran, bogat u svom novinarskom izričaju, osebujan”, kaže ovaj iskusni novinarski profesionalac.
Na jubilarnom, 10. Fra Ma Fu festivalu u Đurđevcu nagrada za najbolju reportažu u kategoriji “Širom svijeta“ pripala je novinarki Tamari Opačić. Romeo Ibrišević nagrađen je za najbolju reportažu u kategoriji “Lijepom našom“, dok je nagradu za reportažu “Kako sam završio u modernom ropstvu u Njemačkoj“ dobio Josip Bohutinski.
U kategoriji “Širom svijeta” za televizijsko i video novinarstvo nagradu je dobila reportaža “Anna”, autorice Nikoline Cetinić, dok je nagradu u kategoriji “Lijepom našom” za televizijsko i video novinarstvo dobila Maja Medaković.
Foto: drava.info
Nakon otvorenja i dodjele nagrada, te pozdrava dobrodošlice sudionicima festivala gradonačelnika Grada Đurđevca Hrvoja Jančija, program se nastavio u Gradskoj knjižnici predstavljanjem slikovnice “Franjo Fuis” Marine Mađarević i Anje Duršot te zbirke poezije Franje Fuisa “Pjesme” i monografije “Maurović: Od Mula do Mula”, autora Veljka Krulčića. U prostoru Muzeja otvorena je izložba fotografija “Rock & Rat” Zorana Jačimovića te “Veliki požar u Osijeku” Gojka Mitića i Brune Jobsta uz glazbenu pratnju “Rock & gitara” u izvedbi Marka Teskera.
A upravo bogati popratni program, polagano već postaje jedno od zaštitnih obilježja Fra Ma Fu-a jer Goran Gazdek niti tu ne želi praviti kompromise tako da pod isprikom “žao mi je odbiti” pokušava svake godine u festival “ugurati” što više raznovrsnih događaja čija odlika, dakako mora biti da su kvalitetni.
Zadovoljan ovogodišnjim program bio je i predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko koji je nazočio otvorenju festivala uz poruku kako je je Fra Ma Fu postao domom hrvatske novinske reportaže koju treba u dalje poticati i njegovati jer je nažalost u medijima ima sve manje.
Ta zahtjevna novinska forma postala je naime mnogim nakladnicima i vlasnicima medija skupa jer traži najkvalitetnije novinare, vrijeme, troškove puta i smještaja i veliku autorsku slobodu. A svega toga svega danas u hrvatskim medijima manjka. Osim možda kvalitetnih novinara, posebice među mlađim novinarskim perima kojima samo treba dati priliku da se iskažu. A takvih je bilo i u Đurđevcu na 10. Fra Ma Fu festivalu koji je okupio bivše i sadašnje novinare i novinarke, iako se ovo bivše odnosi samo na njihov profesionalni status jer i kada odu u mirovinu dobar dio novinara ostaje aktivan te je i dalje vjeran pisanoj riječi poput bivše Večernjakove urednice Božice Brkan koje u Đurđevcu predstavila knjigu “Umjesto kave/Izabrani blogovi o netemama 2016.-2023.”.
Foto: Đuro Karalić
Dio festivalskog programa bila je i projekcija filma “Brat” sa tematikom ljudskih sudbina migranata, autora Vanje Stokić i Ajdina Kambera koji je do sada prikazan na više od 30 filmskih i ljudskopravaških festivala u Africi, Aziji i Europi. Između ostalog, na Sarajevo Film Festivalu. Osvojio je tridesetak nagrada. Premijerno je prikazan na festivalu ljudskih prava “Dani Srđana Aleksića” u Banjaluci, u prosincu 2023. godine.
Vrlo zanimljivi okrugli stol bio je posvećen umjetnoj inteligenciji i reportaži o čemu su debatirali Elena Lukić, novinarka i studentica Medija i odnosa s javnošću te Menadžmenta u kulturi i kreativnim industrijama, koja je nedavno obranila rad na temu zlouporaba deepfake tehnologije u Jugoistočnoj Europi, novinari Zoran Vitas (Večernji list), Drago Hedl (Telegram) i Budimir Žižović.
Bilo je tu još dosta toga, poput tribine na kojoj je predstavljen projekt “VerifEye – jačanje otpornosti društva na dezinformacije Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek, Akademije za umjetnost i kulturu Osijek i Centra za kulturu medija iz Vinkovaca, tribine NEWAVES – oporavak radija i jačanje medija zajednica u područjima niske gustoće naseljenosti, radionica namijenjenih studentima Akademije za umjetnost i kulturu, budućim novinarima koji već godinama pohode Fra Ma Fu u pratnji profesora Tomislava Levaka, predavača na Odsjeku za kulturu, medije i menadžment Akademije.
Foto: Đuro Karalić
Da sudionici festivala ne bi iz Đurđevca otišli bez osnovnih saznanja gdje se u stvari nalaze, pobrinula se Turistička zajednica Grada Đurđevca visitdjurdjevac.hr/ čiji se direktor Mario Fuček nije odvajao od novinara neumorno im govoreći o bogatoj povijesti Đurđevca i okolice. Tako su sudionici imali priliku posjetiti srednjovjekovnu utvrdu Stari grad gdje su imali prigodu pogledati i kostimiranu interpretaciju Legende o Picokima visitdjurdjevac.hr/legenda-o-picokima/ s pucnjevima iz srednjovjekovnog oružja u režiji povijesne udruge Sveti Juraj, obići Muzej grada Đurđevca muzej-djurdjevac.hr, Hrvatsku Saharu – zoo s devama i domaćim životinjama te posjetiti čuvenu pustinju Đurđevački pijesci. Autohtona domaća jela uz domaću vinsku kapljicu poslužena su im u vinariji Jušta (20+) Facebook uz degustaciju „Vina z peskov“, Restoranu i pivnici Stari grad Restoran Stari grad Đurđevac te u etno imanju Karlovčan (20+) Facebook uz Dravu uz vožnju seoskim vlakićem, brodom i dravskom skelom. A na kraju, kao šlag na tori bilo je snimanje milenijske fotografije Šime Strikomana sa sudionicima festivala ispred Starog grada kojom je ovjenčano i 10. jubilarno izdanje Fra Ma Fu festivala reportaže i reportera koje bi, da ga nema, jednostavno trebalo izmisliti.
Foto: Đuro Karalića