Započele završne pripreme za Svečanu Sinjsku alku u Vukovaru

Foto: Ivan Matić

VUKOVAR, Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i predsjednik Viteškog alkarskog društva Sinj Stipe Jukić govorili su na konferenciji za novinare kako će se odvijati Svečana Sinjska alka u Vukovaru. Alka u Vukovaru se održava u subotu 6. svibnja i biti će to četvrti put u povijesti da alka izlazi iz Sinja. U svojoj preko 300 godina dugoj tradiciji prethodno je gostovala u Splitu, Zagrebu i Beogradu.

„Ovo je jedna velika čast za Vukovar i Vukovarce. Svečana Sinjska alka simbolično će povezati dva grada i dvije bitke iz svoga vremena, obje bitne za obranu Domovine“, rekao je Penava.

Najavio je kako se očekuje preko 20.000 posjetitelja na alci kao i da će trošak održavanja iznositi oko 2 milijuna kuna. Alka se održava u Županijskoj ulici, na potezu od Dvorca Eltz do zgrade suda. Od 1. travnja na snazi su i poseban režim prometa u tome dijelu grada koji će vrijediti sve do 15. svibnja. Započinje se i s postavljanjem montažnih tribina koje će moći primiti nešto preko 4.000 posjetitelja. Najavljeno je i kako od srijede, 5. travnja, započinje prodaja ulaznica koje će u preprodaji koštati 50, a kasnije 100 kuna. Najavljen je direktan prijenos na HRT-u, a gradske vlasti najavljuju i postavljane velikog LED ekrana na središnjem gradskom trgu gdje će se također moći pratiti alka.

„Slavodobitnik alke će od pokroviteljice, predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, dobiti priznanje i dar. Gradonačelnik Vukovara uručit će mu dukat koji je izrađen posebno za tu namjenu. Identični dukat, ali manjeg promjera, dobiti će i alkarski momak“, najavio je Penava.

Govoreći o alci Stiše Jukić je rekao kako se ona održava 302 godine i da su dosadašnja gostovanja bila organizirana po političkom diktatu za razliku od Vukovara gdje će to biti poklon žitelja i branitelja cetinske krajine žiteljima i braniteljima Vukovara.

„Na alci će sudjelovati prošlogodišnji alkari, njih od 11 do 17, a o broju će odlučiti alkarski vojvoda. Sinjska alka je radi svoga kontinuiteta i posebnosti proglašena i UNESCO-ovim nematerijalnom kulturnom baštinom. Nastala je nakon obrane Sinja od Turaka 1715. godine i od tada se redovito održava. Inače, na Sinjskoj alci alkari mogu biti samo oni koji su rođeni na području Cetinske krajine“, rekao je Jukić.